...
Związek Miast Polskich

Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich będą zachęcały do udziału w wyborach samorządowych

Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich zainicjują kampanię zachęcającą do aktywnego udziału w kwietniowych wyborach samorządowych – ogłosili przedstawiciele tych organizacji na konferencji prasowej w Białymstoku.

Prezes Unii Metropolii Polskich, Tadeusz Truskolaski, który jednocześnie pełni funkcję prezydenta Białegostoku, podkreślił, że rekordowa frekwencja wyborcza podczas ostatnich wyborów parlamentarnych była ogromnym sukcesem demokracji. Teraz celem jest utrzymanie tego entuzjazmu, aby obywatele zdawali sobie sprawę, jak ważny jest każdy głos, niezależnie od preferencji wyborczych.

Związek Miast Polskich: „Wybory samorządowe mają duże znaczenie”

– Właściwie sukcesem – z naszego punktu widzenia – jest zwycięstwo sił demokratycznych – ale tak naprawdę tym największym sukcesem jest udział obywateli w wyborach, ponad 75 proc. I dlatego chcemy, żeby ten entuzjazm, który został wywołany w społeczeństwie, nie zgasł. My będziemy uczestniczyć, namawiać do udziału. My jako samorządowcy mamy nawet obowiązek prowadzenia kampanii profrekwencyjnych, nie mówiąc oczywiście, na kogo głosować w tych kampaniach – powiedział Truskolaski.

Z kolei prezes Związku Miast Polskich senator Zygmunt Frankiewicz podkreślił, że celem kampanii jest przekonanie obywateli, że każdy głos ma znaczenie, nawet jeśli uważają, że wybrany przedstawiciel działa na rzecz społeczeństwa. Jego zdaniem istotne jest to, aby wyborcy zdawali sobie sprawę, jak ważne jest ich uczestnictwo w procesie demokratycznym.

W przesłaniu na wybory samorządowe 2024 Związek Miast Polskich postulował wybór „odpowiedzialnych gospodarzy” na szczeblu lokalnym, którzy będą partnerami, a nie posłusznymi klientami władz centralnych. Samorządowcy powinni działać na rzecz wspólnot lokalnych i rozwoju małych ojczyzn, zamiast działać na korzyść jednej partii władzy.

Trudna sytuacja samorządów

W konferencji poruszono także kwestie zmian w podatkach istotnych dla samorządów. Senator Zygmunt Frankiewicz zauważył, że finanse samorządów zostały ostatnio zdemolowane, a istniejący system nie spełnia swojej roli. W związku z tym, samorządowcy postulują intensywne prace nad naprawą tego systemu, mając na uwadze trudną sytuację finansową wielu jednostek samorządu. Przedstawiciele ZMP i UMP będą dążyć do wprowadzenia zmian, takich jak modyfikacje w podatku od nieruchomości czy bezpośredni udział samorządu we wpływach z podatku PIT na danym terenie.

Udostępnij:

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *