...
Rafał Trzaskowski

Wybory samorządowe 2024. Oto pierwsi kandydaci na prezydentów miast

W wielu miastach rozpoczął się właśnie wyścig o fotel ich prezydenta. Poznaliśmy też nazwiska kandydatów – część z nich jest dobrze znana mieszkańcom, a część to zupełnie nowe twarze.

Rafał Trzaskowski, obecny prezydent Warszawy i wiceszef Platformy Obywatelskiej, już w październiku 2023 r. zapowiedział, że będzie kandydował w wyborach samorządowych. W strukturach PiS nie ogłoszono oficjalnie kandydata na prezydenta stolicy, jednak w gronie potencjalnych wymienia się byłego wojewodę mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego.

Wybory na prezydentów miast 2024

W Krakowie już kilka osób zadeklarowało się swój start w wyborach. Jacek Majchrowski, obecny prezydent miasta, ogłosił, że nie zamierza ubiegać się o reelekcję. Natomiast Stanisław Mazur, prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego, Aleksander Miszalski z KO, Andrzej Kulig popierany przez Majchrowskiego oraz bezpartyjny Łukasz Gibała już ogłosili swoje kandydatury. Co do kandydata ze strony PiS, nie ma jeszcze oficjalnych informacji, ale spekuluje się na temat posłanki Małgorzaty Wassermann.

Tegoroczne wybory na prezydentów miast z pewnością będą obfitowały w duże emocje. Tak będzie m.in. w Lublinie, gdzie Krzysztof Żuk ogłosił swoją kandydaturę na czwartą kadencję. Jego konkurentem ma być pisarz Marcin Wroński, który nie jest związany z żadną partią. Z kolei w Gdyni radny miasta Tadeusz Szemiot z PO ogłosił swój start, wspólnie z porozumieniem wyborczym różnych ugrupowań. W Ciechanowie Krzysztof Kosiński z PSL ogłosił ponowny start na stanowisko prezydenta. W Inowrocławiu kandydatem PO został pełniący obowiązki prezydenta Wojciech Piniewski. W Ełku Tomasz Andrukiewicz zdecydował się ponownie kandydować na prezydenta, podkreślając zaufanie, jakim obdarzyli go mieszkańcy już cztery razy.

Część polityków rezygnuje, inni szukają poparcia

W Elblągu obecny prezydent Witold Wróblewski nie startuje ponownie, a jego miejsce zajmie Michał Missan, wspólny kandydat PO, Nowej Lewicy i wyborców Witolda Wróblewskiego. Prezydent Koszalina Piotr Jedliński ogłosił start prekampanii wyborczej, prezentując „drużynę” z różnych środowisk. Natomiast we Wrocławiu obecny prezydent Jacek Sutryk rozmawia o poparciu z PO i Lewicą. Z kolei Bogdan Zdrojewski (KO) wskazał na Michała Jarosa jako potencjalnego kandydata na prezydenta Wrocławia.

Udostępnij:

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *