...
wybory samorządowe głosowanie

Wybory samorządowe 2024. Znamy już ich oficjalny termin

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk zapowiedział, że wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 r. w godzinach od 7.00 do 21.00.

Natomiast 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miasta, którzy nie osiągnęli większości głosów w pierwszej turze. Jest już gotowy projekt rozporządzenia w sprawie zarządzenia wyborów i kalendarz wyborczy.

Termin na wybory samorządowe w 2024 r.

– Podjąłem dzisiaj decyzję o wydaniu rozporządzenia – formalnie prześlę je do Państwowej Komisji Wyborczej wraz z kalendarzem wyborczym – ale decyzja zapadła, wybory samorządowe odbędą się w dniach 7 i 21 kwietnia – powiedział premier.

Rozporządzenie w sprawie zarządzenia wyborów samorządowych zostanie wydane na podstawie art. 371 § 2 i art. 474 § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2023 r. poz. 2408) oraz art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1817). Umożliwi ono przeprowadzenie czynności wyborczych i wyborów do wybieranych w powszechnych wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego w całej Polsce.

Czekamy na decyzję PKW

Donald Tusk zaznaczył, że jest w stałym kontakcie z przedstawicielami samorządów. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji Państwowej Komisji Wyborczej, która jego zdaniem będzie formalnością,, „będziemy mogli przystąpić do tych – jakże ważnych z punktu widzenia lokalnych wspólnot i życia zwykłych ludzi – wyborów” .- powiedział. – Mam nadzieję, że kwiecień będzie dobrym miesiącem dla polskiej samorządności – dodał premier.

Przypomnijmy, że wybory samorządowe to wybory do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Udostępnij:

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *